Grupa 5 - MotylkiBasia, bohaterka uroczych książeczek dla dzieci autorstwa Zofii Staneckiej, zaprosiła przedszkolaki z grupy III i V do wielkiej wspólnej zabawy – na „Basiowy Bal Pasiastych” do biblioteki. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna bardzo aktywnie zachęca do czytania wartościowych książek dla dzieci, zwłaszcza polskich pisarzy. Basia uwielbia PASKI, zwłaszcza biało-czerwone. Nosi pasiaste ubrania o każdej porze roku. Basia jest rezolutną pięciolatką, bohaterką serii książek pod tym właśnie tytułem – „Basia”. Basia lubi dzieci, a dzieci lubią Basię, bo jest prawdziwa. Martwi się, cieszy, złości, dziwi. Jest ciekawa świata. Wszystkie przedszkolaki mocno „przejęte” balem wzięły sobie do serca jego główną zasadę – ubiór w paski. Były paski grube, wąskie, szerokie, cienkie. Dzieci miały okazję wysłuchać fragmenty książek o Basi. Podczas imprezy dzieci rozwiązywały zagadki, bawiły się, ruchem inscenizowały wiersze i oglądały różne pozycje książkowe. Spotkanie odbyło się w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.