Logopedia

Słuch fonemowy (prawidłowo funkcjonujący) pozwala dziecku na różnicowanie dźwięków (np.:
półka-bułkasafa-szafa). Z potoku mowy, pozwala dziecku poprawnie “wyłapać” pojedyncze wyrazy, w nich sylaby, w sylabach głoski. Jeśli ten obszar jest zaburzony, bardzo łatwo o opóźnienie rozwoju mowy i/lub o wadę wymowy (np.: zamiana głosek [sz,rz,cz,dż] na [s,z,c,dz]). Jeśli dziecko zastępuje głoski w wymowie, będzie to także bardzo widoczne w piśmie (dziecko może pisać tak jak słyszy, np.: bęben-‘bemben‘, rączka-‘ronczka’). Oprócz pisma, problemy te będą także bardzo widoczne w pisaniu ze słuchu (dyktanda, polecenia). Jeśli będzie to widoczne w piśmie dziecka – będzie także problemem w czytaniu. I tak koło się zamyka.
W tym tygodniu proponuję zabawy oddechowe -
 --->Lenka z grupy Muchomorki pokazuje wspaniałą zabawę oddechową z gąsienicą  -
--->Jak wykonać taką gąsienice, którą ma Lena? w prosty sposób -
---> Podobała Wam się gąsienica? Proponuję zabawę oddechową z rakietą
Dzieci z naszego przedszkola nagrały filmik instruktażowy świetnej zabawy oddechowej, sami zobaczcie!
 Brawa dla Paulinki, Piotrusia,  Tymka, Wiktorii i Pawełka ❤️
 Polecamy do wykonania w domu,
potrzebny będzie
?️kubek najlepiej papierowy w którym można zrobić dziurkę na słomkę,
?️na kubek naciągnąć rękawicę lub folie, ?️zaciskamy gumką na obwodzie kubka
?️W kubku robimy dziurkę, wkładamy słomkę i zabawa gotowa

O co to za dźwięk?
Słyszysz? Co to? Czy to kos? czy to bocian?
Czy suszarka? Samolot?
Zagadki dźwiękowe  to świetny trening funkcji słuchowych, dlatego warto bawić się w odgadywanie odgłosów otoczenia.
Dodatkowo proponuję korzystać z gotowych zagadek dostępnych online
A teraz.... zamknij oczy ;) i słuchaj....
 Podczas odgadywania dzieci mogą ruchem inscenizować to co słyszą,
można też spróbować aby dziecko słuchało dźwięków w słuchawkach - proszę jednak upewnić się czy dźwięk nie jest ustawiony zbyt głośno
Udanej Zabawy!
Drodzy Rodzice ,
w związku z obecna sytuacją, zachęcamy do zabaw logopedycznych w domu.
Dzieci objęte pomocą psychologiczno - pedagogiczną w naszym przedszkolu będą dostawać materiał do terapii drogą mailową
( jeśli ktoś z Państwa nie dostał informacji odnośnie ćwiczeń na maila, poproszę o kontakt z nauczycielką grupy, która poda kontakt do logopedy)
Logopeda pozostaje w stałym kontakcie z rodzicami .
Wszystkie Dzieci i Rodziców zachęcamy do zabaw  w domu z kanałem na YouTube
"Rusz Językiem" oraz "JAZZOWANKI"
Kolejna porcja logopedycznych zabaw już wkrótce ;)