Grupa 5 - Motylki

Dzieci miały okazję poznać zasadę działania Ozobota, śledziły jego możliwości. Ozobot zabiera dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru) dzieci programują zadania, które wykonuje robot. Dzięki robotowi dzieci w namacalny sposób przekonują się o tym, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia. Programując , z wykorzystaniem ozobotów, są w stanie od razu zaobserwować efekty swojej pracy, co powoduje, że dziecko odnosi natychmiastowy sukces a tym samym przyswajalność wiedzy staje się większa. Ozobot Bit nie ma dla siebie alternatywy w pracy z najmłodszymi dziećmi (w wieku od 5 lat). Robot zabiera dzieci w niesamowitą przygodę! Rysując trasy dla ozobotów i proste kolorowe kody dzieci w istocie programują zadania. To one decydują o tym, jak będzie się zachowywał robot! Wykonują w ten sposób swoje pierwsze zadania programistyczne, jednocześnie rozwijając inne uniwersalne kompetencje, takie jak myślenie algorytmiczne, szukanie optymalnych rozwiązań, kreatywność. Nie bez znaczenia jest poprawa motoryki dłoni i paluszków dziecka. Do pracy z ozobotem doskonale nadają się odpowiednie puzzle. Puzzle do Ozobota sprawdzają się zarówno w pracy samodzielnej jak zespołowej, co pozwala również na ćwiczenie kompetencji miękkich. Najmłodsi programiści układając trasy z puzzli ćwiczą precyzję ruchów, ćwiczą ruchy motoryki małej, przez co rozwijają sprawność palców dłoni. Zdjęcia poniżej pokazują początek naszej pracy z ozobotem.

15.01.2020 roku  dzieci z grupy Motylki zaprosiły swoje babcie i dziadków  na uroczystość z okazji ich święta.  W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w przedstawieniu „Jasełka,” Dodatkowo specjalnie dla swoich dziadków i babć recytowały wiersze, śpiewały piosenki i grały na instrumentach.  Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Przedszkolaki poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. kierowane pod ich adresem. Dzieci obdarowały swoich „dziadków” własnoręcznie wykonanymi laurkami. Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy słodki poczęstunek. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy.Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Swoje 7 urodziny obchodził Piotrek. Wszyscy złożyli solenizantowi życzenia i zaśpiewali 100 lat. Piotrek poczęstował wszystkich słodyczami. Jeszcze raz „Wszystkiego najlepszego.”

W tym roku nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Gnieźnie po raz kolejny przystąpiło do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów. Program został przeprowadzony w grupie „Motylki.” Realizując zajęcia dzieci obserwowały źródła dymu , następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując plakaty dotyczące źródeł dymu. Dzieci ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty, poszukiwały tabliczek „zakaz palenia” i wykonały ordery „Nie pal przy mnie.” Przedszkolaki śpiewały piosenkę o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem, bawiły się w zabawę w kwiaty, podczas której przy dźwiękach muzyki klasycznej pokazywały jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym, czystym powietrzem a jak kiedy ktoś nagle wtargnął do ogrodu i zapalił papierosa. Realizując program spotkaliśmy się z zadowoleniem dzieci, które bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach.

Michasia jako pierwsza w nowym 2020 roku obchodziła swoje 7  urodziny. Wszystkie dzieci złożyły życzenia, zaśpiewały 100 lat. Michasia poczęstowała wszystkich cukierkami. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego…