Aktualności
images/slide1.jpg


To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W tym dniu, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. Baśnie Hansa Christiana Andersena to elementarz literatury dla dzieci. I to dosłownie. Andersen ma w swoim repertuarze baśń na każdą literę alfabetu – od A (Anioł) do Z (Zupa z kołka od kiełbasy). Baśń uczy, czym jest literatura. Oswaja niełatwe tematy opowieścią w magicznej oprawie. Choćby „Brzydkie kaczątko” jest pretekstem do rozważań o odrzuceniu, braku akceptacji, o tym jak czas nas zmienia i o nadziei. Baśń wprowadza dziecko w kulturę. Dzięki klasycznym lekturom dziecko potrafi tropić baśniowe motywy, które stale przewijają się w literaturze, filmie, sztukach wizualnych czy nawet muzyce. My również postanowiliśmy uczcić ten dzień. Trzy grupy najstarszych dzieci wzięły udział w imprezie czytelniczej. Zaproszona p. Michalina Krysińska czytała pozycje książkowe zarówno Andersena jak i pisarki Agnieszki Gadzińskiej. Poprowadziła również tańce księżniczki i chomika.  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony był pod patronatem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Święto ma przypomnieć rodzicom i dorosłym o pożytkach z czytania najmłodszym i wielkiej przyjemności, jaką daje wspólne rodzinne czytanie.