Gniezno to miasto królewskie od niemal tysiąca lat, a od 4 lat w Pierwszej Stolicy króluje książka i czytanie! Bo właśnie po raz czwarty Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna wraz z Królewskie Gniezno realizują projekt propagujący czytelnictwo w mieście.
Jednym z jego elementów są trwające całą jesień warsztaty czytelnicze dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej „Królewskie Gniezno Czyta z Myszką Marcysią”. Inauguracja warsztatów  odbyła się w naszym przedszkolu. Wśród gości pojawił się biblioteczny Ambasador Czytania – prezydent Michał Powałowski, a także – obowiązkowo - bibliotekarki obładowane książkami! Wśród nich Ewa Jaworska – koordynator akcji Cała Polska czyta dzieciom (pod której egidą prowadzony jest projekt).
Wszystkie książki były wyjątkowo królewskie – w jednej ukrył się nawet prawdziwy zamek! Bo między okładkami może się wiele kryć, a czytanie pozwala te ukryte skarby wydobyć! I może też natchnąć do przedniej zabawy – choćby rycerskich pojedynków na… słone paluszki! Lub do zabawy w króla – przedszkolak Gabryś mógł dziś sprawdzić, czy władza ciąży. A wierzcie, że korona swoje waży!
Kampania „Królewskie Gniezno Czyta 2023” ma na celu przekonać mieszkańców, że czytanie jest frajdą i dobrą zabawą, ale i najlepszą inwestycją w szkolną edukację dziecka oraz w rodzinne relacje.