Wraz z rozwojem cywilizacji nowe technologie i media zmieniają codzienną przestrzeń naszego życia, a co za tym idzie, również przestrzeń życia  dzieci. W efekcie, coraz częściej zobaczyć można ten sam obrazek: dzieciaki "przyklejone" do tabletów, smartfonów i telefonów. To tzw. „pokolenie pochylonych głów", bo zamiast patrzeć na drugiego człowieka, patrzą w ekran smartfona. Zamiast spotykać się z innymi „w realu", wolą spędzać czas w sieci.

     Niestety to zjawisko rozpoczyna się bardzo wcześnie. Nie bez przyczyny smartfon nazwano „smoczkiem XXI wieku". W wyniku tego pojawiają się  coraz częściej problemy ze wzrokiem, koncentracją, samokontrolą, kreatywnością, często mową, Występują deficyty motoryczne, sensoryczne i wady postawy. Często dzieci, które dużo korzystają z mediów, są nadmiernie pobudzone, czasem agresywne, nie potrafią radzić sobie z emocjami.

      Ważne jest mądre  korzystanie z tych sprzętów, limit czasowy, poświęcenie dziecku czasu, zabawa z nim, czytanie książek w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom..

      W związku z tym, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZA  Centrum Edukacji Kreatywnej zorganizowały w naszym przedszkolu  autorskie  warsztaty pokazujące, z jednej strony, zagrożenia związane z  uzależnieniem od „ekranów”, a z drugiej strony kładące  nacisk na wspólne, kreatywne spędzenie czasu z rówieśnikami i rodzinami.

       Warsztaty odbywają  się w ramach programu profilaktycznego Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Z Książką na dobre i na złe”, pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom, finansowanego z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 rok.