W 2003 roku znany amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał opowieść The Dot. Opowiada ona o historii małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Książka została wydana w ponad 20 językach i przetłumaczona na język Brailla, stając się światowym hitem. Opowieść ta stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i bibliotekarzy, w ten sposób w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony 15 września. Inicjatywa ta ma pobudzać wiarę w swoje możliwości zachęcając do tworzenia.

Mała Vashi, bohaterka książki „Kropka” przypomniała naszym dzieciom, że każdy ma jakiś talent, który trzeba po prostu umieć w sobie odkryć, ale potem ciężko nad nim pracować, by go nie zmarnować i rozwinąć i...zaskoczyć świat!

Czytana książka „Kropka” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.